به نام خداوند حکمت آفرین 

درباره تارنمای فیل‌صوفی

 

من محسن ترابی کمال هستم و این‌جا تارنمای شخصی من است. معرفی مرا می‌توانید در بخش درباره محسن ترابی کمال و شرح کامل فعالیت‌ها و سوابق کاری را در بخش رزومه ملاحظه بفرمایید.

مقدمه اول:

ما ایرانی‌ها، ملتی شدیدا شفاهی هستیم و من این را اصلا نمی پسندم. ولی دریغا که بعد از سال‌ها تلاش فرهنگی، تازه کشف کرده‌ام که با وجود نوشتن‌های بسیار که طی سال‌های گذشته انجام داده‌ام باز هم فوق‌العاده شفاهی هستم. مخصوصا در ماه‌های اخیر که در میان گفت‌وُ‌گوها با همکاران و در کلاس‌هایم متوجه شدم مطالبی را بیان می‌کنم که مدت‌هاست برای اکتشاف آن‌ها اندیشیده‌ام، ولی در بیان به نتیجه رسیده‌اند. ولی این بیانات گذرا هستند و در معرض فراموشی مانند تمام آن‌چه در گذشته‌ی فرهنگی ما رخ داده است.

برای جبران این ایراد بزرگ در خودم، تصمیم گرفته‌ام اندکی کتبی شوم. تقریبا یک سالی می‌شود که دیجیتال می‌نویسم و یادداشت‌ها و مطالبم را هم‌زمان با اندیشیدن تایپ می‌کنم. کاغذ تقریبا از زندگی‌ام کنار رفته، زیرا در تایپ راحت‌تر فکر می‌کنم و می‌نویسم. (1389)

مقدمه دوم:

در روزگار معاصر ما علاوه بر سرمایه‌های مختلفی که در روزگاران پیشین شناسایی و مورد تاکید بودند، سرفصل تازه‌ای تحت عنوان «سرمایه اجتماعی» ظهور کرده است. سرمایه اجتماعی یکی از ضروریات موفقیت و توسعه فردی در میان اجتماع پیرامون است و از طریق برقراری ارتباط درست با اجتماع شکل می‌گیرد.

با توجه به آن‌که رسانه یکی از اصلی‌ترین وسایل برقراری ارتباط بین انسان‌هاست و در روزگار ما از میان رسانه‌های مختلف، میل کلی جامعه به سوی دنیای مجازی و اینترنت سوق پیدا کرده، لذا حضور در فضای مجازی و عضوی از این شبکه عظیم ارتباطات انسانی بودن می‌تواند منجر به افزایش سرمایه اجتماعی و توسعه فردی گردد. (1392)

در نتیجه:

با توجه به دو مقدمه‌ی پیشین و دلایل زیر تصمیم گرفتم که تارنمای شخصی‌ام را به عنوان عضوی از اعضا این جامعه بزرگ تاسیس کنم.

دلایل چنین تصمیمی از این قرارند:

  1. این روزها دغدغه‌ی اصلی‌ام مرتب شدن، هدف‌مند شدن و نتیجه‌بخش شدن است. امیدوارم با آغاز چنین کاری و اشتیاق به روز شدن‌اش، آن بهانه‌ی لازم را به دست آورم. یعنی نوشتن در این وب سایت اعتماد به نفس لازم برای حرکت‌های مهم‌تر و اساسی‌تر را به من بدهد.
  2. امیدوارم با تجربه‌هایی که از این ماجرا حاصل خواهد شد، بصیرتِ تشخیص مفید و غیر مفید را به دست آورم. چراکه گمان دارم طی سال‌های اخیر که به نظرم هم‌چون سال‌های گذشته درخشان نیستند، یکی از اصلی‌ترین مشکلات‌ام هم‌این امر بوده، یعنی؛ عدم وجود بصیرتِ تشخیص مفید و غیرمفید.
  3. دنیای مجازی اینترنت، یک جهان و یک حضور تازه است. جهانی که من دوست‌دارم به‌عنوان یک روشن‌فکر، آینده‌نگر وکاربر در آن حضور داشته باشم. می‌خواهم در این جهان موازی، هویت داشته باشم. می‌خواهم بتوانم در آن زنده باشم و زندگی کنم.
  4. در راستای این اندیشه‌ها، یعنی؛ کتبی شدن و دیجیتال‌نگاری، تصمیم گرفتم برای ایجاد یک وب‌سایت شخصی اقدام کنم.
  5. در جهان واقعی به دشواری می‌توانم آن‌چه‌که به تمامی دل‌خواهم است را فراهم آورم. بادا که این حضور مجازی فرصتی فراهم کند تا بتوانم دنیایی آن‌گونه که دوست می‌دارم فراهم آورم، انشاالله. 

درباره این نام:

درباره‌ی نام این سایت و دامنه‌ی آن باید بگویم؛ کتابی که از سال 1380 تاکنون بر روی آن کار می‌کنم «فيل‌صوفي» نام دارد. در مورد فیل‌صوفی و شرح آن می‌توانید درباره کتاب فیل‌صوفی را مطالعه بفرمایید. به این کتاب خیلی دل بسته‌ام و می‌خواستم سایتم و مسیر نوشتنم به نوعی با این کتاب پیوند داشته باشد. در مشورت با دوستانم آقایان محمد اکبری و مهدی قره‌خانلو که در این مورد صاحب نظر هستند، به این نتیجه رسیدیم که دامنه‌ی؛ «www.sophi.ir» به‌عنوان بخش از کلمه‌ی فیل‌صوفی باید گزینه‌ی مناسبی برای این هدف باشد. (1389)

از دوست عزیز و گران‌قدرم جناب آقای مهندس قره‌خانلو خواهش کردم لطفِ طراحی و آماده‌سازی این سایت را بر من جاری سازد، چراکه به حس زیبایی‌شناسیِ گرافیکی و مهارت‌اش در پیاده‌سازی نیکوترین‌ها، سخت اعتماد و اطمینان دارم. ایشان هم لطف کردند و این زحمت را پذیرفتند. (1389)

و این‌گونه بود که به هنگامه؛ «یکشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۰۰» نخستین نوشتار این مقال متولد شد. به‌علت شیفته‌گی زیادی که نسبت به ادبیات منثور گذشته دارم و عاشق آن کلام مطنطنِ پرطمطراق هستم، متنی را به همان سبک و سیاق نوشتم که شما می‌توانید آن را در مفاتیح الابواب الصوفیه به شرح المقامات الفیل بخوانید.

مدتی از این تلاش نه چندان پیگیر گذشت و در آستانه سال 1392 وارد دوره تحصیلات تکمیلی شدم. این ورود و آغاز نگارش مقاله‌ای درباره « سرمایه اجتماعی و جهان مجازی»، فضای تازه‌ای را ایجاد کرد که به‌شدت مرا ملزم به ادامه جدی کار این تارنما نمود. مثل همیشه به مرجع همه فعالیت‌های اینترنتی، یعنی دوست بزرگوارم جناب آقای مهندس مهدی قره‌خانلو (درباره ایشان می‌توانید در این‌جا مطالعه بفرمایید) رجوع کردم و پس از چندین جلسه مشاوره و رایزنی، قرار بر آن شد تارنما، با رخی نوین و جانی تازه بازمهندسی گردد.

تارنمایی که مشاهده می‌کنید حاصل نهایت تلاش و هنر ایشان است زیرا مطمئن هستم برای من هیچ چیزی کم نگذاشته‌اند. در هم‌این‌جا بر خودم لازم می‌دانم از ایشان برای تمام زحمت‌ها و دوستی‌اش کمال تشکر را داشته باشم.

سخت امیدوارم و از خداوند بلندمرتبه خواهانم که این حس وُ حال باقی بماند و قوت بگیرد، شاید از این راه فرج خیری حاصل شود و بتوانم دوباره در فضای شایسته‌ی نوشتن و بصیرت قرار بگیرم، انشاالله.

 

درباره بخش‌ها و زیر بخش‌های این تارنما

بخش نخست: روزنوشت

نخستین زیر بخش: روزنوشت

هر نوشته‌ای که در هیچ کدام از بخش‌های این تارنما طبقه بندی نمی‌شود، در این‌ بخش جای می‌گیرد. 

دومین زیر بخش: مدیرنوشت

به دنبال آنم که دیدگاه یک صاحب نظر در علم مدیریت را به دست بیاورم و این بخش تمرین خوبی برای این‌کار است. مسایلی را که از دریچه دید یک دانش‌آموزمدیریت می‌توان دید در این جا مطرح می‌کنم. 

سومین زیر بخش: فیلم‌نوشت

من یک فیلم بین آماتور هستم. فیلم‌ها، احساسات و افکار مرا تحت تاثیر قرار می‌دهند. انعکاس آن فیلم از دریچه دید من در این بخش نگاشته می‌شود. در این‌جا به دنبال نقد حرفه‌ای فیلم‌ها نیستم زیرا این کار، کار من این نیست.

چهارمین زیر بخش: نبشته‌نوشت

کتاب خواندن لذت ناب من است. کتاب‌های که می‌خوانم جذابیت‌های برایم دارد که در این بخش به آن جذابیت‌ها اشاره خواهم کرد و البته نه نقد حرفه‌ای کتاب‌ها یا تبلیغات برای کتاب دیگران، چون این هم کار من نیست. همچنین مقالات و نوشتارهای مختلفی که در جاهای مختلف و در مورد مسایل مختلف می‌خوانم. هرچه که موقع خواندش برایم جالب می‌نماید در این بخش به آن‌ها اشاره خواهم کرد.

پنجمین زیر بخش: تنهاییات

خودم هم نمی‌دانستم تنهاییت چیست. اولین نوشتار آن در هنگامه « شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۲۲» خلق شد و تازه در این لحظه بود که من فهمیدم تنهاییات چیست. شامل نوشته‌های‌ست که بدون کنترل از درون و حس ریشه می‌گیرد و مغز در آغاز و فرآیند آن دخالت ندارد.

***

بخش دوم: کتاب‌

دو کتاب دارم که اگر خداوند متعال یاری کند، به سرانجام‌شان خواهم رساند. اما پیش از آن که کامل شود و در چاپخانه کاغذی به طبع برسد، در این مجال به نظر مبارک شما خواهد رسید. 

نخستین زیر بخش: فیل‌صوفی

از سال 1380 ایده اولیه کتاب مستطاب «فیل‌صوفی» به ذهنم خطور کرد. خیلی پراکنده و مقطع می نویسم. به هر حال 30 تکه‌ی آن را نوشته‌ام. انتشار به مرور آن را در این بخش آغاز می‌کنم. بادا که به فضل الهی مابقی آن نیز خلق گردد، انشاالله.

دومین زیر بخش: کتاب تفکر

این‌ روزها البته انتشار کتاب‌هایی که جملات حکمت آمیز در‌آن‌ها گردآوری شده در اندازه‌ها وُ رنگ‌ها وُ روش‌های مختلف خیلی رواج دارد. اما خوب! این هم روش و دیدگاه من است. دوست هنرمندم جناب استاد عباس قهرمانی که از هنرمندان به‌نام در عرصه نگارگری هستند، لطف فرموده و یک صفحه ویژه برای نشر این مجموعه آماده کرده‌اند که در پایان هر پست فایلPDF  آن را با شیر وُ شکر هنر ایرانی برای عزیزان خواهم گذاشت.

***

بخش سوم: چکامه‌ها

در سال‌هایی نه‌چندان دور به صورت جدی شیفته ادبیات بودم و در حال سرایش. کما این‌که الان هم شیفته ادبیات هستم، ولی نمی‌سرایم. شعرهایی دارم که بیش‌ترشان در گذشته خلق شده و متاسفانه در آن هنگامه توان انتشارش را نداشتم. پس حالا و به‌صورت مجازی منتشرش می‌کنم که لااقل خودم دلم نسوزد. بخش عمده‌ای از  آن تعدادش را که قابل نشر است، تایپ و ویرایش کرده‌ام، مابقی را نیز به لطف خدا آماده می‌کنم و در این بخش و در چند دفتر برای عزیزان به سامان نشر خواهم سپرد.

نخستین زیر بخش: منظومه‌ها

دو منظومه بلند دارم، که در این‌جا تقدیم خواهد شد.

دومین زیر بخش: عاشقانه‌های خرکی

در مایه‌های دوبیتی‌های فایز دشتستانی، ولی با چند تفاوت بسیار اندک. به زبان شعر سپید و روش خرکی مستطر در عشقش.

سومین زیر بخش: بنادر و جزایر

جزایر متعدده در این بخش هست و به تبع آن بنادر متعدده.

چهامین زیر بخش: بهسروده بر قله‌ها

گوئیا که این اشعار  پس از  40 ساله‌گیم سروده شده‌اند، اما من بچه بودم که آن‌ها را سروده ام. و به نظر خودم بهترین سروده‌های من‌اند. البته نظر شما محترم‌تر است.

***

بخش چهارم: تحصیلات تکمیلی

در حال تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی، گرایش بازاریابی، در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران (پردیس قم) هستم. قصد دارم با همکلاسی‌ها، اساتید و هم‌رشته‌ای‌هایم تعاملی برقرار کنم و به دنبال آنم که این بخش امکان آن‌را برایم فراهم کند. زیربخش‌های که انتخاب کرده‌ام خیلی راضی‌ام نمی‌کند ولی برای شروع خالی از لطف نیستند. شاید به مرور به گزینه‌های بهتری برسم.

نخستین زیر بخش: مقالات

در مورد مسایلی که در کلاس‌ها مطرح می‌شود و بررسی‌های پراکنده و مورد علاقه خودم در مسایل علمی مرتبط با این رشته، به مقاله‌های می‌رسم که بین مقاله‌های دیگر جالب‌ترند. آن‌ها را در این بخش منعکس خواهم کرد.

دومین زیر بخش: اسلاید

همان توضیحات مقاله در مورد اسلاید هم صادق است.

سومین زیر بخش: خلاصه کتاب

و ایضا له.

***

بخش پنجم: حکایت‌ها

 

به ادبیات علاقه وافری دارم. در ادبیات کهن مجموعه‌ حکایت‌های کوتاه و پندآموزی هستند که از کودکی شیفته آن‌ها بودم. شاید رمان در حوصله انسان امروز نباشد، اما حکایت‌های کوتاه، که مفاهیم عمیق و موثر را به‌عنوان راه‌گشای زندگی، با شیوه‌ی کم‌گویی و گزیده‌گویی (چون دُر) در اخیار ما می‌گذارند، از جذابیت والایی برخوردارند. 

نخستین زیر بخش: حکایت‌های پندآموز

از حکمت کهن اقوام و افکار مختلف.

دومین زیر بخش: حکایت‌های مدیریتی

درس‌هایی کوتاه و موثر از ارتباطات درون و برون سازمانی، که بعضا به مقداری نمک طنز هم آمیخته هستند.

***

بخش ششم: پیوندها

این هم به‌نوعی شبکه سازی‌ست؛ که من تارنمایی دارم و مجموعه‌ای از تارنماها وتارنگارهای دیگر را می‌بینم که توجهم را جلب می‌کنند و یا خدمت ویژه‌ای ارایه می‌دهند. آن‌ها را در این بخش معرفی می‌کنم و خودم و شما را به آن‌ها پیوند می‌دهم، بادا که دیگرانی هم مرا به دیگرانی پیوند دهند، و این گونه است که ثروت اجتماعی تولید می‌شود.

نخستین زیر بخش: دانشگاه

صفحات مختلف دانشگاه‌ها یا درمورد آن‌ها.

دومین زیر بخش:  مدیریت

در ارتباط با رشته‌ی مدیریت.

سومین زیر بخش: نگارستان

عکس و عکاسی، گرافیک و هنر از هر نوعی به‌شدت مورد علاقه من است. این بخش برای هنر.

چهارمین زیر بخش: ادبیات

ادبیات عزیز و مخصوصا بخش شکرِ پارسی آن.

پنجمین زیر بخش: ارتباطات

معلوم است. ارتباط با ارتباطات.

ششمین زیر بخش: جالب

این هم یک کلک رشتی است. هر چیزی که برایش دسته‌بندی ندارم را در این بخش با عنوان کلی؛ جالب، می‌آورم.

***

بخش هفتم: درباره

نخستین زیر بخش: درباره این تارنما

همین صفحه‌ای‌ست که تا به این‌جایش را خوانده‌اید.

دومین زیر بخش: درباره محسن ترابی کمال

معرفی من از دیدگاه خودم.

سومین زیر بخش: رزومه

شرح کامل فعالیت‌ها و سوابق کاری + فایل PDF آن.

چهارمین زیر بخش: آینده‌خواهی

آن‌چه درباره آینده مسیری که بایستی طی کنم اندیشیده‌ام و می‌اندیشم.

***

بخش هشتم: ارتباط با من

معرفی ابزار ارتباط با من و امکان پیام‌گذاری مستقیم.

  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

0