شیفته گزین‌گویه‌ها هستم.

گاهی مواقع این جملات کوتاه روح‌ را جلا می‌دهد و گاهی وجود انسان را متزلزل و گاهی متحول می‌کند. من دقیقا عاشق همین هستم. همین تاثیر ناگهانی٬ طوفانی و سهمگین. 

حتی در داستان‌های کهن فرهنگ خودمان یا همسایگان٬ آن‌جا که ملاقات با حکیم دانا و شنیدن یک یا چند جمله کوتاه٬ جان وُ جهان کسی را به فنا می‌دهد و او عمری را صرفا دوباره‌سازی و این‌بار دیگرگونه‌سازی خودش می‌کند٬ بیش از هر قسمتی دوست می‌دارم.

به همین دلیل هم از همان دوره نوجوانی هر چه را که می‌خواندم٬ زیباترین میوه‌هایش را می‌چیدم و در دفترهایم یادداشت می‌کردم. کم‌کم به این فکر افتادم که آن‌ها را به‌صورت یک کتاب منتشر کنم.

این روز‌ها می‌بینم که تعداد زیادی کتاب‌ در اندازه‌های مختلف حاوی گزیده جملات بزرگان منتشر می‌شود. تعدادی از این کتاب‌ها با شیوه ناشریف کتاب‌سازی تهیه شده و صرفا ظاهر فانتزی آن‌هاست که مشتریان عام را به‌سوی خود می‌کشد.

دیدن این کتاب‌ها بارها مرا پشیمان کرده٬ ولی مرور دوباره آ‌ن‌ها٬ دوباره مرا به فکر نشر می‌اندازد. در میانه این برزخ نشر یا عدم نشر٬ تصمیم دارم فعلا آن‌ها را در این‌جا منتشر کنم.

بر خلاف اغلب این کتاب‌ها که موضوع‌بندی می‌کنند٬ من سعی کردم موضوعات شبیه تا حد امکان٬ کنار هم نباشد. به این دلیل که از هرکجا که شروع کردیم و در هرکجا که تمام کردیم٬ زمانی ازلی و ابدی داشته باشیم و نه محصور وُ مجبور به یک آغاز و پایان معیین.

تا حد امکان سعی کردم اندیشه‌های مخالف را در صفحات نزدیک به هم بگنجانم٬ چون این کتاب تفکر است٬ نه به آن معنی که ما بازخورنده اندیشه دیگران باشیم٬ بلکه به آن معنی که در مواجهه با اندیشه‌های بسیار به اندیشیدن و خردورزی تشویق شویم و در میان این متضادها اندیشه خودمان را پیدا کنیم.

جملات را در برگه‌های تارنما می‌آورم. اما دوست هنرمندم٬ جناب استاد عباس قهرمانی٬ که از اساتید صاحب سبک در نگارگری هستند و طراوت قلم ایشان و فوران ظرافت هنری‌اش همواره مرا به وجد می‌آورد٬ بذل محبت فرمودند و یک حاشیه بسیار زیبا از کارهای خودشان در اختیار من گذاشتند که در هر بار انتشار سعی می‌کنم٬ آن جملات را در آن برگ زیبا به‌صورت PDF برای دریافت٬ پرینت و استفاده شما عزیزانم قرار دهم.

بی‌شک نظرات بزرگوارانم٬ در هرچه نیکوتر شدن این حرکت و اصلاح اشتباهات احتمالی راه‌گشا خواهد بود. پیشاپیش بابت آن از شما سپاس‌گذارم.

 

 • مریم زمانی فر

  جناب ترابی کمال
  ضمن سلام و عرض ارادت برخی از جملات کتاب تفکر را خواندم .از اینکه مخاطبانتان را در چشیدن میوه های خوش طعم مطالعاتتان سهیم نمودید سپاسگزارم .پاینده باشید .
  مریم زمانی فر

 • محسن ترابی کمال

  در پاسخ به: مریم زمانی فر

  سلام
  سرکار خانم زمانی‌فر! از این‌که لطف کردید سپاس دارم.
  امیدوارم همواره پاینده و پوینده باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

0